Section Team Tournament

The official site for the team draw can be found at cifcs.org. 

Text your team results to 559-681-9359 after your match.

Results on this site are unofficial.

Team Ladders

Click here to view the playoff ladders

(Updated 4/30)

Ladders are now posted above. 
Please double check your ladder to make sure that it is correct.  If something is not correct please Email cifcstennis@gmail.com and I will look into the issue.
Team Scores - Click on the Division number for the official draw - Now posted
Please text your score to 559-681-9359
Scores and parings below are not official.  For official results click on the Division number below.

Finals

2) Arroyo Grande at

1) Clovis North

Semifinals

5) San Luis Obispo  0

1) Clovis North   6

no doubles

3) Clovis West   0

2) Arroyo Grande  9

Quarterfinals

8) Clovis 0

1) Clovis North  9

5) San Luis Obispo 7

4) Liberty  2

6) Buchanan 2

3) Clovis West  5

7) Stockdale   0

2) Arroyo Grande  9

First Round

1) Clovis North - Bye

9) Redwood 4

8) Clovis  5

12) Bullard 1

5) San Luis Obispo  8

13) Clovis East 0

4) Liberty   6

14) Atascadero 0

3) Clovis West   9

11) Paso Robles 1

6) Buchanan   8

10) BCHS 4

7) Stockdale  5

15) East   0

2) Arroyo Grande  9

Finals

3) CVC at

1) Sanger

Semifinals

5) Templeton 1 

1) Sanger   5

No Doubles

7) SJM  4

3) CVC   5

Quarterfinals

8) Immanuel 1

1) Sanger  8

5) Templeton 5

4) West 4

6) Centennial  3

3) CVC   6

7) SJM   5

2) Garces   4

First Round

1) Sanger - Bye

9) Frontier 1

8) Immanuel  8

5) Templeton - Bye

4) West - Bye

3) CVC - Bye

6) Centennial - Bye

7) SJM - Bye

2) Garces - Bye

 

 

 

 

 

 

 

Finals 

2) Mt. Whitney at

1) Yosemite

Semifinals

4) Orcutt Academy 1

1) Yosemite   5

no doubles

3) Taft 3

2) Mt. Whitney  6

Quarterfinals

8) Selma 2

1) Yosemite  7

5) Edison 1

4) Orcutt Academy 5

6) Delano   3

3) Taft   6

7) Lemoore  4

2) Mt. Whitney  5

First Round

1) Yosemite - Bye

9) Reedley 4

8) Selma   5

5) Edison - Bye

4) Orcutt Academy -Bye

3) Taft - Bye

6) Delano - Bye

7) Lemoore - Bye

2) Mt. Whitney - Bye

Division 4

 

Finals

2) Mission Prep at

1) Sierra Pacific 

Semifinals

4) Highland 1

1) Sierra Pacific  8

3) Roosevelt  3

2) Mission Prep  6

Quarterfinals

8) Kerman   0

1) Sierra Pacific  9

5) Wasco 1

4) Highland  8

6) Kingsburg   2

3) Roosevelt  7

7) North 1

2) Mission Prep  8

First Round

1) Sierra Pacific - Bye

9) Fowler 2

8) Kerman   7

12) Arvin 2

5) Wasco  7

4) Highland - Bye

3) Roosevelt - Bye

11) Madera South 1

6) Kingsburg  8

10) Corcoran 4

7) North  5

2) Mission Prep - Bye

Finals

2) Caruthers at

1) Fresno Christian

Semifinals

4) Firebaugh  3

1) Fresno Christian  6

3) Orange Cove 2

2) Caruthers   7

Quarterfinals

8) Dos Palos  3

1) Fresno Christian 6

5) McLane 2

4) Firebaugh  5

6) Golden Valley 4

3) Orange Cove  5

10) Cesar Chavez 1

2) Caruthers  8

First Round

1) Fresno Christian - Bye

9) Liberty M/R 4

8) Dos Palos   5

5) McLane - Bye

4) Firebaugh - Bye

6) Golden Valley - Bye

3) Orange Cove - Bye

10) Cesar Chavez 9

7) Woodlake  0

2) Caruthers - Bye

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com